Den mentale spiral
”U”bevidst
Som mennesker bearbejder vi hvert sekund 400.000.000.000 Bits information, men vi kan samtidig kun være bevidst om 2000 af den pr. sekund. Derfor vil der sekund for sekund være en ”skabelse” af vores virkelighed. Denne skabelse kaldes ”social konstruktivisme” og har så igen betydning for hvordan vi føler os i netop dette sekund. F.eks. kunne du lige nu prøve at fokusere på tæernes temperatur på din venstre fod….her er et eksempel på Bits du havde til rådighed men (sandsynligvis) ikke var bevidst om for lidt siden. 

Personens fokus
Forestiller man sig så at man i dette sekund, ud fra ens fokus og derigennem valg af bits at fokusere på, bliver f.eks. lidt gladere. Så vil denne tilstand påvirke de næste sekunders udvælgelse af Bits at bevidstgøre o.s.v. Der vil således efter meget få sekunder kunne forekomme en markant ændring af vores tilstand, her glæde. Det samme kan selvfølgelig gøre sig gældende ved alle tilstande. Et eksempel af mere drastisk karakter, er hvis man bliver rigtig forskrækket, her kan ens tilstand ændre sig markant på under et sekund.

Spiralen
Spiralen bliver relevant når der af en eller anden årsag er noget i ens liv der gør at man er kommet til at fokusere overvejene negativt i en periode. Hvis der sekund efter sekund fokuseres på mere og mere negative aspekter vil dette hurtigt skabe en virkelighed der virker uoverkommelig. Der er i den menneskelige psyke naturlige kræfter der vil modvirke en sådan negativ spiral, men det er ikke altid nok til at fastholde det gode humør og oplevelsen af lykke.
Det gode er at processen hvorved denne udvælgelse foregår, kan påvirkes . Her er Coaching effektiv hjælp til personer der er kørt fast i en utilfredsstillende tilstand. Du kan også vælge personlig udvikling gennem NLP som effektiv måder til at lære selvledelse, og derved lære at hjælpe dig selv og andre.


Kommentar

Navn (påkrævet)

Email (påkrævet)

Hjemmeside (www.)

Skriv din mening!